136

Čistota našho mesta

Autor(i)
Tomáš Sarker
Miesto/lokalita
Štefánikova trieda 55/20, 949 01 Nitra, Slovenská republika
Čistota našho mesta

Určite sa všetci zhodneme, že Nitra je veľmi znečistené mesto – podľa mňa je to veľký a pomerne ľahko riešiteľný problém.

1. Navrhol by som rozmiestniť odpadkové koše (podľa možností aj s popolníkom – inšpirujte sa vo Viedni.) Podľa mňa by sa v meste, ako je Nitra mohlo umiestniť ešte asi 100 smetných nádob. Cena jednej je na internete od 50 do 200€ (podľa typu), čiže keby sa robilo verejné obstarávanie, cena 100ks košov je max. 10 000€. Náklady na inštaláciu by som odhadol na max 1500€ (aj s prípadným kopaním a betónovaním), nakoľko by ju mohli vykonávať mestské služby.
Samozrejme si uvedomujem finančnú náročnosť na údržbu košov. Tú by mohli vykonávať ľudia vrámci VPP – stačilo by 5 ľudí PO-PA (5 ľudí*5 dní*2,7€ brutto= cca 70€ za týždeň).

2. V meste máme samozrejme aj mestskú políciu, ale pri pohľade na znečistené ulice to poznať nie je. Podľa zákona, ak niekto znečistí verejné priestranstvo, môže mu byť uložená pokuta 33€.
Čiže na porade s pánom Duchoňom by som ho poprosil, aby apeloval na policajtov, že musia dávať pozor nie len na parkovanie, ale aj na čistotu. Keby sa pokuty vyberajú tak ako majú, tak nie je problém za 1 deň vybrať na pokutách 800–1000€. Tieto financie by mohli byť použité aj na údržbu hore spomínaných košov.

Poloha na mape

comments powered by Disqus