36

Kvety v centre (pozornosti)

Autor(i)
Valéria Raksányiová
Miesto/lokalita
Štefánikova trieda 61-63, 949 01 Nitra, Slovenská republika
Odhadovaná cena
4500 €
Kvety v centre (pozornosti)

Križovatka Štúrovej ul. a Štefánikovej tr. je priestor v centre, kde sa počas dňa premelie veľa ľudí. Na svojej ceste do práce, školy či za nákupmi sa tadiaľ mihajú chodci aj vodiči.
Všimli ste si niekedy, aká zeleň je v bezprostrednom okolí modernej budovy nákupného centra Mlyny ? Je možné, že ste si ju ani nevšimli.
Akokoľvek malý priestor tvorí oproti nákupnému centru, potenciál tejto plochy ostáva nevyužitý. Moderné materiály ako sklo, oceľ a betón nenachádzajú v blízkej zeleni konkurenta, ktorý by dokázal zaujať okoloidúcich.
Navrhované sú preto trvalkové výsadby, schopné upútať nielen farbou kvetov či tvarom listov, ale najmä svojou premenlivosťou počas celého roka. Od cibuľovín, cez postupné kvitnutie trvaliek od jari až po neskorú jeseň a pôsobenie okrasných tráv počas zimy. Z týždňa na týždeň je možné pozorovať zmeny v ich kolobehu rastu.
Nejde pritom o ťažko zrealizovateľnú utópiu či hudbu ďalekej budúcnosti, ale o jednoduchý nápad. Dobre založený trvalkový záhon dokáže fungovať takmer sám, dôkazom čoho sú prvé nitrianske lastovičky v podobe rozkvitnutých kruhových objazdov či množstvo príkladov zo zahraničia.
Vyfarbíme si takto centrum mesta, spríjemníme čakanie na zelenú na prechode a ozvláštnime tento stretávací a husto navštevovaný bod v Nitre.
Dajme moderným mestám modernejšiu a pestrejšiu zeleň!

Poloha na mape

comments powered by Disqus