2

open air fontána

Autor(i)
ing.arch. Mária Trnovská, mgr.art. Daniel Dida
Miesto/lokalita
Svätoplukovo námestie 130/4, 949 01 Nitra, Slovenská republika
Odhadovaná cena
5 000 €
open air fontána

Svätoplukovo námestie je po mnohých stránkach problematickým priestorom. Svojou obrovskou mierkou a jednoliatym prevedením skôr pripomína nehostinnú betónovú plochu vyliatu z prilahlých ulíc ako centrálne mestské a mesto definujúce námestie, poskytujúce priestor pre pobyt a ,,pohos¬tenie “ okoloidúcich. Našou ideou je poukázať na možnosť jednoduchšieho ,,zásahu “ do verejného priestoru, ktorý by mohol ,,zobytnieť “ priestor námestia.
Centrálne umiestnená fontána je aj napriek svojmu nie veľmi vábnemu vzhľadu miestom stretnutí.
Fontána vytvára amfiteáter, kruhovú scénu s miestami na sedenie po ob¬vode. Tento potenciál alternatívneho využitia už bol tento rok v rámci festivalu Divadelná Nitra ( min¬imálne podľa nášho názoru ) úspešne odskúšaný. Prestavba fontány na scénu však bola nákladná a zdĺhavá. Preto sme navrhli konštrukciu, ktorá neobmedzuje fungovanie fontány ako takej a zároveň umožňuje v priebehu niekoľkých minút využívať priestor ako plnohodnotnú scénu.
Fontána tak bude plne funkčná, no po vypnutí je táto plocha takmer okamžite pripravená na použitie. Použitý materiál totiž zabezpečí bezpečnú chôdzu aj krátko po vypnutí fontány. Plné pochôdzne panely môžu byť na¬montované na celú plochu alebo len na vybrané polia a tak vytvárať obrazce a hry pre deti (aj tie veľké ).

Poloha na mape

comments powered by Disqus